12/24/2013

"Selfie kultura"

Riječ "selfie", koja označava autoportret načinjen pametnim telefonom ili web kamerom, prema izboru Oxford Dictionaries, je ujedno i riječ godine zbog toga što je 17 hiljada posto porasla njezina upotreba tokom prošle godine. "Selfie" je odabrana radi toga što je riječ dobila zamah na engleskog govornom području u 2013. te se proširila iz društvenih mreža u uobičajenu govornu oznaku za autoportretsku fotografiju. Riječ se prvi put pojavila na australskom internetskom forumu 2002. godine.


Postavlja se pitanje, jesmo li postali narcisoidno društvo. Narcisoidnost je opsjednutost samim sobom, a prema priručniku američkog psihijatrijskog udruženja za dijagnosticiranje i statistiku duševnih smetnji postoji i definicija narcisoidnog poremećaja ličnosti. Međutim, narcizam se može prenijeti i na cijelo društvo, čemu je Christopher Lasch posvetio knjigu "Narcistička kultura". Lasch apostrofira narcizam kao bitnu odrednicu suvremenog društva, a neka novija istraživanja pokazala su da upravo na Facebooku najviše koriste narcisoidne osobe. Ispitanici su morali ispuniti testove ličnosti kojima se utvrđuje narcisoidnost, a onda su pregledani njihovi Facebook profili. Utvrđeno je kako narcisoidne osobe znatno češće od onih koje to nisu provjeravaju svoj Facebook profil, mijenjaju svoje statuse, dodaju nove fotografije i nadopunjuju osobne informacije.

Pojam "selfie" povezuje se s društvenim mrežama, a u zabavnoj industriji koristi se i riječ "selca" (kratica od "self camera") u značenju snimanja samoga sebe. Takva fotografija može uključivati samo onoga koji snima ili su i drugi ljudi u fokusu, pa je to "group selfies". Ove godine The Guardian je proizveo seriju filmova pod naslovom "Thinkfluencer", koja istražuje "selfies" u Velikoj Britaniji. Ova tema inspirirala je i umjetnika Patricka Specchija (specchio na talijanskom znači ogledalo), koji je realizirao izložbu "Art in Translation: Selfie, The 20/20 Experience". Izložba je osmišljena tako da su posjetitelji mogli snimati sebe digitalnom kamerom ogledajući se u velikom ogledalu.

Neki primjeri iz prošlosti pokazuju da korijene fenomena "selfie" možemo tražiti i ranije od našeg doba. Tako postoji podatak da je ruska kneginja Anastasija Nikolajevna još 1914. napravila jedan od prvih tinejdžerskih autoportreta koristeći ogledalo i kameru Kodak Brownie. U popratnom pismu objasnila je da nije bilo lako snimati se u zrcalu, jer se ruka s kamerom tresla. Tipični "selfie" elementi povezani su s "MySpace pics": djevojka u kupaonici ili mladić s razgolićenim torzom. Prije nego što je Facebook postao dominantna društvena mreža, samosnimljene fotografije bile su uobičajene na MySpaceu. Fotografski autoportreti na "MySpace pics" bili su amaterski, najčešće snimljeni pred ogledalom u kupaonici. Za korisnike Facebooka oni su postali primjer lošeg ukusa.( http://www.glas-slavonije.hr/219022/11/Fenomen-selfie-Ogledalce-ogledalce-tko-je-najljepsi-na-svijetu) 

Za slavne i osobe iz  javnog života, selfies su učinkovit oblik komuniciranja. Objavljivanje fotografija sebe zbog upoznavanja  šire javnosti o svakodnevnim  i privatnim aktivnostima , kao što je nova frizura ili  informacija da će neko upravo vidjeti Mona Lisu je način da slavne ličnosti ispričaju šta su naumili, bez treće strane i filtera u tradicionalnim  medijima. Ali selfies nisu samo za ljude poput Kim Kardashian. 


Svjetski čelnici i druge javne osobe su ih također napravili  pa i dobro iskoristiti. Barack Obama je tako sudjelovao u izradi smartphone autoportreta s Helle Thorning-Schmidt i David Cameron za vrijeme komemoracije za Nelsona Mandelu. Ovaj potez je izazvao dosta polemike, ali i medijskih naslova, što je dovelo do rasprave da li je ili nije bilo primjereno trenutku. Obama / Thorning-Schmidt / Cameron selfie nije nikakvo čudo jer se ovaj obrazac umnožava , ali kako je  fotoaparat danas uglavnom zabava, a izrada  fotografije super jednostavna, ovaj selfies ima prizvuk „previše“.



Da li selfie možemo iskoristiti u dobre svrhe? Neki smatraju da je moguće, te da u tom slučaju treba slijediti nekoliko savijeta.

  §  Imati poruku ili svrhu

      Selfies se  često pojavljujue kao neozbiljan, nedostaje  mu ozbiljna svrha. No, oni  se lahko mogu koristiti kao  alat za potporu. Takav je  selfie  Michelle Obama, prilikom čega su  Michelle i pas Bo sudjelovali u projektu "Velike prirode," National Geographica koji potiče obrazovanje i svijest bioraznolikosti.


  §  Povežite se sa svojom publikom

     Koristite selfie za povezivanje i predstavljanje načina na koji se odnosite prema ljudima koji su zainteresirani za vas. To je ništa drugo nego svojevrsan PR. Papa  je tako napravio prvi papinski selfie u avgustu s talijanskim tinejdžerima, što je bilo iznenađenje . Slika se proširila na društvenim medijima, i time izazvala  povezivanje  mladih i vjere. 


  §  Učinite to ljudskim trenutkom

      Po svojoj prirodi, selfie je narcizam. Umjesto da ga koristite da se  pokažete, koristite ga da pokažete da ste baš kao i svi drugi. To je uradila Chelsea Clinton podijelivši  jedan trenutak na Twitteru sa svojom mamom, bivšom državnom  tajnicom, Hillary Clinton. Za majke i kćeri par koji ima značajan globalni utjecaj, oni izgledaju prilično normalno i sretno. 

Nema komentara:

Objavi komentar